• A large living area and two comfortable bedrooms, allowing to distribute the space in any desired way.
• 10 m² covered terrace for spending time outdoors, protecting you from direct sunlight or rain.
• Stylish roof overhang, adding a nice architectural touch to the cabin’s design.
• A functional dedicated bathroom area, ensuring your utmost comfort.
Have you been dreaming of a beautiful classical style wooden house, providing you with the ability to have family vacations or friend gatherings in? Our wooden house HYMER could be a fantastic choice if you are looking for a cosy, not too large place of residence (if you choose an insulated version), summerhouse or space for your leisure activities.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 3* 70 cm x 192 cm; 1* 161 cm x 192 cm |
| Eaves height | 223 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 520 x 820 cm + 520 x 200 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 42 m² |
| Living space | 37,61 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 277 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 62 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 192 cm |
| Roof Slope Ratio | 5° |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 34+34 mm |
| Windows | 5* 138 cm x 105 cm; 1* 50 cm x 50 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2008




