• A large living area and two comfortable bedrooms, allowing to distribute the space in any desired way.
• 10 m² covered terrace for spending time outdoors, protecting you from direct sunlight or rain.
• Stylish roof overhang, adding a nice architectural touch to the cabin’s design.
• A functional dedicated bathroom area, ensuring your utmost comfort.
Have you been dreaming of a beautiful classical style wooden house, providing you with the ability to have family vacations or friend gatherings in? Our wooden house HYMER could be a fantastic choice if you are looking for a cosy, not too large place of residence (if you choose an insulated version) or space for your leisure activities.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 70c m x 192 cm (3 units; internal) and 161 cm x 192 cm (1 unit;external) |
| Eaves height | 223 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 520 x 820 cm + 200 cm veranda |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 42,6 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 465 x 765 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 500cm x 996cm (16'4" x 32'8") |
| Ridge Height | 277 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 60 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 220cm (6'3") |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 138 cm x 105 cm (5 units) and 50 cm x 50 cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV192-2




