Model Highlights:
• This practical structure with over 22 m² of internal space is divided into a sauna room, a dedicated bathroom with space for a shower, a changing room, and a large lounging area.• The modern vertical cladding adds another layer of insulation and makes the compact building look taller.
• The sauna space made of slow-grown conifer timber provides a safe and healthy indoor environment for enjoying the heat.
• The model features large floor-ceiling-windows that provide a clear view of your garden and let in lots of natural light.
• The lounging room takes up 11 m² of space, which is perfect for placing a big sofa, decor peaces, and more.
The gartensauna DELLA will provide the perfect environment for you to flourish, whether it's by taking the time to relax or catch up with friends! This cosy yet sleek model has all it takes to help you and your family get comfortable on the benches and talk, reflect or enjoy the experience in peace. There's an area for physical relaxation (the sauna), an area for engaging conversations (the lounging room), and an area for peaceful preparation (the changing room). Place DELLA in your garden and get ready for high quality leisure in a natural, eco-friendly building.
| Doors | 2 * 85 x 192 cm;2 * 70 x 192 cm |
|---|---|
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 514 x 514 cm |
| Floor | 40 - 50 mm thick wooden beams for the base; 19 - 20 mm thick tongue and groove boards |
| Floor area | 22 m² |
| Inner Surface | 22 m² |
| Material | Certified natural Nordic pine or spruce |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 135 mm wooden beams; 19 - 20 mm thick tongue and groove boards |
| Roof Area | 27 m² |
| Roof Covering Material | Roof covering available (optional) |
| Wall | 34 mm log boards; 100 mm timber frame; 25 mm timber beam (vertical); 25 mm timber beam (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 1 * 50 x 50 cm; 1 * 70 x 105 cm; 5 * 85 x 192 cm (panorama windows) |
| Wood Treatment | wood treatment available (optional) |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2369





