Model Highlights:
• The layout of the garden sauna is conveniently divided into 3 separate spaces: a sauna room, lounging area, and a shower.• A spacious closed veranda – an inviting after-sauna relaxation retreat.
• 12 m² covered terrace, enabling you to comfortably lounge after the sauna sessions.
• The sauna space made of natural conifer timber provides a safe and healthy indoor environment for enjoying the heat.
• Dedicated shower space ensures a comfortable sauna experience.
Have you always been dreaming of a special place where you could cosily relax and unwind after a long day? Discover an utterly stress-free zone and your new favourite place in your own backyard – compact and cosy garden sauna ELDA. This classical wooden structure, filled with natural light, could also serve you as a lounging room in your garden or a living room extension for spending time with your family and friends.
| Capacity | 8 people |
|---|---|
| Doors | 2 * 70 x 192 cm (clear pane dimensions 57 cm x 185.5 cm); 1* 85 x 192 cm (clear pane dimensions 72 cm x 185.5 cm); 1 * 161 x 192 cm (clear pane dimensions 148 cm x 185.5 cm) |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 750 cm |
| Floor | Anteroom: 19 - 20 mm floor boards with tongue-and-groove joints, base frame and cross beams. Sauna area: floor grid made of alder wood (floor boards are not included in the price). |
| Floor area | 25 m² |
| Material | Certified natural Nordic pine or spruce |
| Ridge Height | 270 cm |
| Roof | 19 - 20 mm roof boards |
| Roof Area | 42.66 m² |
| Roof Covering Material | Roof covering available (optional) |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20/30 cm |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 2* 50 x 50 cm (clear pane dimension 37 cm x 37 cm) 1* 70 x 105 cm (clear pane dimension 57 cm x 92 cm) 4* 85 x 192 cm (clear pane dimension 72 cm x 179 cm) 1* 138 x 105 cm (clear pane dimension 125 cm x 92 cm) |
| Wood Treatment | wood treatment available (optional) |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1596




