Model Highlights:
• The structure is sturdy and reliable – it comes with a 5 year warranty.• The layout is compact yet still offers 3 sets of benches.
• The classic design of the sauna will nicely blend into your garden, while the apex roof adds cosiness and character.
• The sauna space made of natural conifer timber provides a safe and healthy indoor environment for enjoying the heat.
Incorporating ELDA into your daily or weekly routine will come naturally, since this gartensauna will bring lightness to your day and help you savour the moment once the steam starts doing its job. The eco-friendly structure will reward you with its smoothness and pleasant smell, as the feeling of detachment from the usual stressors will be enhanced by tickling these senses. ELDA is an affordable purchase that will keep on giving!
| Bed surface | 219,2 x 99,2 cm |
|---|---|
| Capacity | 4 people |
| Doors | 1 * 85 x 192 cm (clear pane dimensions 72 cm x 185.5 cm) |
| Eaves height | 202,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 250 x 200 cm |
| Floor | Anteroom: 19 - 20 mm floor boards with tongue-and-groove joints, base frame and cross beams. Sauna area: floor grid made of alder wood (floor boards are not included in the price). |
| Floor area | 5 m² |
| Material | Certified natural Nordic pine or spruce |
| Ridge Height | 229,5 cm |
| Roof | 19 - 20 mm roof boards |
| Roof Area | 6.67 m² |
| Roof Covering Material | Roof covering available (optional) |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 25 cm |
| Wall | 44 mm |
| Wood Treatment | wood treatment available (optional) |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV348




