• Contemporary cladding adds an aesthetically pleasing architectural touch to the classical shape.
• Double glass doors and large windows on the sides create the feeling of open space and ensure lots of natural light inside.
• 7.25 m² terrace for comfortably relaxing outdoors.
• A niche for a kitchenette area.
• A dedicated compact bathroom space.
Have you been visualising transferring your life into a more peaceful setting lately? The cosy wooden house SALLY can offer the opportunity to remove yourself from the busy lifestyle and immerse yourself in a slower-living experience. If you are looking for an extension for your main residence or a small holiday home, SALLY could be the perfect model for you.
Thermal Insulation
Basic wooden house insulation ensures optimal thermal comfort for longer stays, whether you decide to visit your house in summer or winter months. This insulation version features 25 mm thickness insulation material, used for the walls, roof and floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 130 cm x 192 cm; 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 236,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 500 cm |
| Floor | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Floor area | 20 m² |
| Living space | 15,35 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 398,5 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Roof Area | 28 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 42° |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 34 mm wall log + 25 mm insulation + 20 mm cladding |
| Windows | 1* 138 cm x 105 cm; 1* 50cm x 50 cm; 2* 85 cm x 192 cm; 2* 70 cm x 144 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2261




