• A spacious 15 m² loft allows you to have a separate, undisturbed space for comfortable resting
• Large glass windows and doors, ensuring bright and cosy internal space
• A delightful 15 m² terrace (optional feature, not included in the price) enables you to spend more time outdoors – sunbathing, daydreaming or counting the stars
• Modern cladding, instantly adding more style and character to the overall design
Our wooden house SOPHIA could be a true delight for those who value exceptional design and would like to surround themselves with more contemporary architectural solutions. If you are looking for a compact, stylish, eco-friendly and more affordable place for temporary stays for a single person or a couple, this model could be an ideal choice for you.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 2* 161 cm x 192 cm; 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 351 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 500 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 20 m² |
| Living space | 30,65 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 418,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 24 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 10,7° |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | 34 mm + cladding |
| Windows | 1* 50 cm x 50 cm; 2* 85 cm x 192 cm; 2* 70 cm x 105 cm; 2* 70 cm x 144 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1963





