• A spacious covered terrace with direct access to the living room (terrace could be expanded with an additional side area – optional feature which could be implemented for additional cost).
• A roomy 38 m² living area will fit a large kitchen, dining and lounging spaces.
• Several other rooms which could serve a variety of purposes.
• Stylish porch in front of the entrance – a cute and practical architectural detail.
• Two dedicated bathroom spaces.
Enjoy life to the fullest in the latest addition to our collection TESSA – a gorgeous wooden house featuring vast interior space, contemporary cladding and slick shape! This superb structure has the potential to become your perfect space for primary or secondary living (depending on whether you choose an insulated version or a regular one). The ideal indoor and outdoor space balance will allow you to experience the utmost relaxation and comfort.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 8 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 249,75 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1974 x 1444 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 130 m² |
| Living space | 119,7 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 384,75 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 25,3/31,2° |
| Total Number of Rooms | 11 |
| Wall | 44 mm + Cladding |
| Windows | 2* 70 cm x 105 cm;9* 138 cm x 105 cm; 2* 85 cm x 192 cm (vitrine);4* 161 cm x 192 cm (balcony door ); |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1787




