• 3 bedrooms, providing all the residents with separate undisturbed resting areas and allowing to host guests whenever needed
• A spacious 23 m² living room with an open kitchen area, allowing you to plan the lounging and dining area in the most comfortable way
• A large 30 m² terrace for greeting the sun in the mornings with a cup of hot tea
• 4 double-glazed doors to the terrace, ensuring easy outdoor access and lots of natural light inside
• 2 small rooms that could be used as storage rooms or walk-in closets
• 2 bathrooms, ensuring residential comfort
If you have been dreaming of a lovely wooden house that would comfortably accommodate all your family and allow you to lead a more relaxed way of life, our charming beauty AGNES could be the model to go for. Its well-planned internal space provides you with the utmost comfort and freedom to design the space in any desired way.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 1 * 70 x 192 cm (internal); 6 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 222,75 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1250 x 595 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 75 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 303,75 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 91 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40 cm |
| Total Number of Rooms | 9 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 3* 70 cm x 105 cm;3* 138 cm x 105 cm;1* 85 cm x 192 cm (vitrine);3* 161 cm x 192 cm (balcony door); |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1305




