• Contemporary vertical cladding, adding an impressive touch to the overall design.
• A spacious living room for spending cosy time together with your loved ones.
• Two bedrooms on the opposite sides of the building, ensuring privacy.
• A compact bathroom space, providing residential comfort.
This spacious PREMIUM wooden house is a dream come true for those who love a modern minimalistic style and functional architectural solutions. A conveniently distributed internal layout efficiently separates the space into living and relaxation zones and offers lots of room for your favourite activities. Enjoy a peaceful space for your hobby, a functional relaxation area for spending time with your friends, or create a secondary residence for family vacations in style.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 85 cm x 192 cm (entrance door) , 3 * 85 x 192 cm (internal doors) |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1065 x 465 cm |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams ; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 42.80 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 145 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 50 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 2° |
| Total Number of Rooms | 5 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 1 * 90 cm x 39cm; 3 * 161 x 192 cm (balcony door), 3 * 85 x 192 cm (vitrine). |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2517





