Model Highlights:
• Due to its versatility, the pod could serve numerous purposes – it can become a unique guest room, a camping pod in your backyard, or a part of a thriving accommodation business.
• The rounded pod's shape looks original and eye-catching.
• Ability to select from several different pod size options and find the perfect match.
• A compact terrace – a perfect spot for spending relaxed moments on a lounging chair.
• A common area that offers 15 m² of space for a kitchen and a living room.
• A dedicated bathroom space, ensuring your comfort.
Would you like a spacious, multifunctional spot for glamping or just enjoying your free time in style? BRETA is designed for all this and more – this unique structure made from natural conifer timber will inspire you to spend more time with your family by lounging in your spacious living room or outside on the terrace. Of course, starting your own glamping business is another great option, considering the convenient size and layout of this model. Whichever way you choose to go, BRETA will serve you for years, and your backyard will shine in a new light.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 161 cm x 192cm, 1* 70 cm x 192 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 600 cm |
| Floor | 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 24 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 250 cm |
| Roof | 44 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 10 cm |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 1* 70 cm x 105 cm, 1* 90cm x 39 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2341





