Model Highlights:
• Due to its versatility, the pod could serve numerous purposes – from becoming a unique guest room, camping pod in your backyard to simply a space for convenient storage.
• The rounded pod's shape looks original and eye-catching.
• Ability to select from several different pod size options and find the perfect match.
• A compact terrace – a perfect spot for spending relaxed moments on a lounging chair.
• An option to install a separate bedroom space if required.
• A dedicated bathroom space, ensuring your comfort.
Want to create a stylish relaxation and adventure corner in your backyard? Or maybe you are interested in starting a camping or glamping business? Then, look no further, as our garden pod BRETA, made of natural conifer timber, could be a perfect solution for you! This lovely structure could become the centre of attention in your garden, the basis of all fun activities in your household or a delightful business opportunity of a stylish guest room or a camping spot. Dedicate the space to your kids, make it a comfortable guest room for personal or business purposes, a hobby space, arrange a convenient storage solution or start your glamping business – this multifunctional building could transform into numerous different things.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 130 cm x 172 cm (1 unit); 70 cm x 192 cm (1 unit) |
| External dimensions (WxD), Metric | 300 x 500 cm |
| Floor | 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 15 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 256 cm |
| Roof | 28 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 10 cm |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 28 mm |
| Windows | 70 cm x 105 cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV354




