Model Highlights
• Ability to upgrade the model with a functional terrace and enjoy sunny weather and peaceful moments outdoors.
• Open internal layout, providing the ability to arrange the space any way you wish.
• Large, fully glazed windows and doors, ensuring lots of natural light and cosiness inside.
• Traditional apex roof with a stylish and functional overhang, offering additional outdoor lounging space.
• A dedicated bathroom area, ensuring your comfort.
Wooden house MILA is an ideal solution for anyone admiring classical wooden buildings and wishing to extend their living space. Whether you desire to have a peaceful remote workspace, a dedicated area to perform your hobby in, or a space to enjoy cosy weekends with your family and friends, this charming model is an attractive option to consider! Choose a standard model or create an individualized bespoke one and enjoy the comfort and relaxation you deserve.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85 cm x 192 cm (1 unit; internal) and 324 cm x 192 cm (1 unit; external) |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 700 x 800 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 56 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 310,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 67 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40cm |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 85 cm x 192 cm; (4 units); 50 cm x 50 cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV324-3




