• Beautiful contemporary style, making your garden room look simply delightful in your backyard.
• Open kitchen and living room area for comfortable lounging.
• A cosy bedroom space for taking a quick nap in between tasks or having a good night’s sleep.
Enjoy a bright, warm and cosy garden room, providing lots of space for your desired activities. A modern and stylish house dedicated to your personal needs will allow you to quickly immerse yourself into whatever you decide to perform – work, hobby or arts. PREMIUM garden annexe features a spacious living area with an open kitchen, a cosy bedroom and a small bathroom. You can plan the space and furnish your garden room any way you like it to be – it all depends on your unique vision and imagination.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 x 192 cm (entrance door) , 2 * 85 x 192 cm (internal doors) |
| Eaves height | 229.5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 610 x 515 cm |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams ; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 26,50 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249.5 cm |
| Roof | 145 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 30 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 2° |
| Wall | 34 mm Thick Timber Log + 18-20 mm Timber Cladding |
| Windows | 1* 50 x 50 cm, 3 *161 x 192 cm (balcony door), 2 * 85 x 192 cm (vitrine). |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2495





