Model Highlights:
• Exceptional brightness inside is ensured by numerous large, double-glazed windows and double doors.
• Stylish roof overhang – a perfect spot for placing a chair or a bench underneath and relaxing outdoors.
• Made with utmost precision of high-quality conifer timber – one of the most environmentally-friendly materials.
DEVON is one of our mid-size garden cabin models, which has gained high recognition among our customers. Featuring all the aspects of classical wooden aesthetics, architectural lines and shapes, DEVON also features almost floor-to-ceiling windows and doors, providing lots of natural light throughout the day. So, if you have been thinking of such an addition to your backyard for a long time, today could be the day you take the first step in realizing your dream.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 161cm x 192cm (1 unit) |
| Eaves height | 209,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 400 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 24 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 575 x 375 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 580cm x 385cm |
| Ridge Height | 249 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 28 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20cm (7") |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 60 cm x 144 cm (8 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV188




