• Minimalistic yet eye-catching design, featuring a layer of sleek vertical cladding that also provides more structural integrity to the model.
• Numerous nearly floor-to-ceiling windows that will provide many opportunities to enjoy the sunshine and the views through them.
• A versatile space that can be easily converted into a hobby or work room.
• The option to add a terrace for more time in the fresh air.
Use your additional garden space the best way possible with EVELIN – a beautiful garden cabin that's versatile and will not break the bank. This model will make the 6 m² it takes up aesthetically pleasing and valuable. Use this structure for business or pleasure, whether it's finishing off some work projects or reading a new thriller with a cup of tea. The latter can also be possible outside if you choose to add the terrace, and you'll also find an insulated version for year-round use.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1x 1610 x 1920 mm (Entrance door) |
| Eaves height | 2.0925 m |
| External dimensions (WxD), Metric | 3.14 x 2.14 m |
| Floor | 40 - 50 mm wooden foundation beams (with 25 mm insulation); 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 5.00 m² |
| Living space | 4.70 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 2.3625 m |
| Roof | 135 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 9.00 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 9° |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 3x 850 x 1920 mm (vitrine) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2720




