• Large, almost floor-to-ceiling windows and doors will fill your space with the abundance of natural light.
• Solid SIPs construction ensures the building’s longevity and high thermal efficiency.
• Modern vertical cladding, providing a contemporary aesthetic look.
• Ability to install a terrace (optional feature) for lounging outdoors.
Create yourself a happy and efficient workplace! If you are into contemporary style, by choosing one of our modern style SIPs buildings, you will be able to set up a workspace of your dreams right in your backyard. Filled with light, spacious and gorgeous – this is what we aimed for when creating our PREMIUM garden office models. If you want to extend your space outdoors, consider upgrading your garden office with a cosy terrace.
Thermal Insulation
This SIPs (Structural Insulated Panel) house features reliable thermal insulation, ensuring your utmost comfort during summer or winter months. It features 124 mm walls (100 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels), 174 mm roof (150 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels) and 50 mm XPS insulation for the floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 200cm x 195 cm double one (1 psc.) |
| Eaves height | 235 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 600 x 300 cm |
| Floor | 50mm insulation + Laminate |
| Floor area | 18 m² |
| Material | SIPs panels |
| Minimum Base Required | 600cm x 300cm |
| Ridge Height | 249 cm |
| Roof | Wood trim + 174mm SIPs panel |
| Roof Covering Material | EPDM Roof Covering Material |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 10cm |
| Wall | Wood trim + 124mm SIPs panel + Wood trim |
| Windows | 100cm x 195 cm (2 psc.) and 100cm x 110cm (1 psc.) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV389-2




