• Large glass and PVC windows and doors, ensuring brightness and cosiness inside.
• A covered 9 m² terrace, providing you with a safe shelter from direct sunlight and rain.
• SIPS construction system, providing utmost noise insulation and thermal comfort.
• Stylish contemporary structure, seamlessly adapting to your surroundings.
Improve your life and work balance with a dedicated PREMIUM garden office building! This investment could bring numerous benefits to your daily life by allowing you to have an undisturbed workspace close to yet separate from your home. A stylish and highly functional solution will provide you with the utmost peace of mind and notably improve your remote working productivity rates. Experience it yourself!
Thermal Insulation
This SIPs (Structural Insulated Panel) house features reliable thermal insulation, ensuring your utmost comfort during summer or winter months. It features 124 mm walls (100 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels), 174 mm roof (150 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels) and 50 mm XPS insulation for the floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 95 x 195 cm; 1* 195 x 195 cm |
| Eaves height | 210 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 300 cm + 300 x 300 cm |
| Floor | 50mm insulation + Laminate |
| Floor area | 15 m² |
| Living space | 13,05 m² |
| Material | SIPs panels |
| Ridge Height | 250 cm |
| Roof | Wood trim + 174mm SIPs panel |
| Roof Area | 24 m² |
| Roof Covering Material | EPDM Roof Covering Material |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | Wood trim + 124mm SIPs panel + Wood trim |
| Windows | 1* 95 x 195 cm; 1* 195 x 195 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1221




