• Massive glass windows add a feeling of spaciousness and allow lots of natural light in your office throughout the day.
• Innovative SIPs (Structural Insulated Panels) technology ensures warmth and comfort all-year-round.
• Ability to set up a compact terrace (additional feature) to extend your internal space and enjoy the fresh air during your breaks.
Concentrating on your daily work tasks and maintaining high productivity rates while working from home could be a challenging task to accomplish. Not if you have a calm and peaceful dedicated space for that! An affordable garden office could be a perfect addition to your backyard, also increasing your property’s value. Our PREMIUM range offices feature contemporary aesthetics, superb insulation, high-class materials and the utmost attention to detail. Do you need more reasons to get yourself one?
Thermal Insulation
This SIPs (Structural Insulated Panel) house features reliable thermal insulation, ensuring your utmost comfort during summer or winter months. It features 124 mm walls (100 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels), 174 mm roof (150 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels) and 50 mm XPS insulation for the floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 100cm x 195 cm (1 psc.) |
| Eaves height | 235 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 300 cm |
| Floor | 50mm insulation + Laminate |
| Floor area | 15 m² |
| Living space | 13,05 m² |
| Material | SIPs panels |
| Minimum Base Required | 500cm x 300cm |
| Ridge Height | 249 cm |
| Roof | Wood trim + 174mm SIPs panel |
| Roof Area | 17 m² |
| Roof Covering Material | EPDM Roof Covering Material |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 10cm |
| Wall | Wood trim + 124mm SIPs panel + Wood trim |
| Windows | 100cm x 195 cm (3 psc.), 100cm x 110cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV388-2




