• A compact space that's perfect for a comfortable work desk, a chair, and a shelf.
• Plenty of windows for calming views and natural light, which should replenish your energy.
• Stunning vertical cladding that has an unmistakable glamour to it, plus the extra layer provides a more comfortable experience in the garden office pod.
• The ability to add a terrace as an extra for relaxing breaks and a change of surroundings.
• PVC windows and doors for optimal thermal comfort.
A practical yet gorgeous private space perfect for focusing on work? You name it, we have it! This garden office pod can offer a room that's ready to be decorated and used for silent work retreats when you need some space, and brainstorming with a colleague when the need arises. Enjoy a construction that's great value for money – sturdy, stylish, and compact.
Thermal Insulation PLUS
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 150 mm thickness insulation material used for the roof, insulated floors (50 mm) and walls (100 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This house also features white PVC windows and doors, which are included in the price.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 85 x 192 cm; |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 215 x 215 cm |
| Floor | 50 mm wooden foundation beams (with 50 mm insulation); 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 4 m² |
| Living space | 3 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 19 - 20 mm thick tongue & groove boards; 150 mm wooden rafters (with 150 mm insulation); 25 mm timber batten OSB plate |
| Roof Area | 4 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 3° |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm wooden log; 140 mm timber frame (with 100 mm insulation); 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 2 * 105 x 192 cm; 1* 50 x 192cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2443





