• A compact space that's perfect for a comfortable work desk, a chair, and a shelf.
• Plenty of windows for calming views and natural light, which should replenish your energy.
• Stunning vertical cladding that has an unmistakable glamour to it, plus the extra layer provides a more comfortable experience in the garden office pod.
• The ability to add a terrace as an extra for relaxing breaks and a change of surroundings.
A practical yet gorgeous private space perfect for focusing on work? You name it, we have it! This garden office pod can offer a room that's ready to be decorated and used for silent work retreats when you need some space, and brainstorming with a colleague when the need arises. Enjoy a construction that's great value for money – sturdy, stylish, and compact.
Thermal Insulation
Basic wooden house insulation ensures optimal thermal comfort for longer stays, whether you decide to visit your house in summer or winter months. This insulation version features 25 mm thickness insulation material, used for the walls, roof and floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 215 x 215 cm |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams (with 25 mm insulation); 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 4 m² |
| Living space | 3 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,75 cm |
| Roof | 145 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards; 25 mm insulation |
| Roof Area | 4 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame (with 25 mm insulation); 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 2 * 105 cm x 192 cm; 1* 50 x 192cm. |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2442





