Model highlights:
• A beautiful synergy of classical shape and contemporary design elements.
• Several sizes of compact and larger products of the same model are available.
• Large double doors for an exquisite view outside.
• Ability to add an optional terrace and extend the lounging space outdoors.
• Contemporary vertical exterior cladding, creating a stylish modern look.
Increase your remote work performance to heights unseen before! Compact and functional wooden cabin EMMY has been created to boost your productivity and provide you with a convenient space for performing your hobby. To make the structure more enticing, add a functional terrace and enjoy your new personal space!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1x 1610 x 1920 mm (Entrance door) |
| Eaves height | 2.095 m |
| External dimensions (WxD), Metric | 3.14 x 3.14 m |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams ; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 8.00 m² |
| Living space | 7.50 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 2.495 m |
| Roof | 135 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 11.00 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 16° |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 5x 850 x 1920 mm (vitrine) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2706




