• Large roof overhang, providing a shaded area outdoors – perfect for sunny days.
• Bright interior, ensured by numerous windows located on the front of the shed.
• Sturdy and reliable interlocking tongue & groove construction enabling easy installation.
• Double entrance door for easy movement.
Wooden shed OLYMP could be a superb choice for arranging a personal lounging space, remote working area, or a personal gym. Due to its compact size and stylish classical design, this budget-friendly model is highly appreciated among our customers and serves them a wide range of purposes. Enjoy your wooden shed experience and explore new activities in your own personal space!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 130cm x 192cm (1 unit) |
| Eaves height | 209,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 300 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 12 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 380 x 280 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 380cm x 280cm |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 70cm (2'3") |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 70cm x 105cm (2 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV047-3




