• A covered porch and terrace on opposite sides of the building for relaxing outdoors, whether it’s sunny or rainy.
• A large living room with an open kitchen and dining area – for having family meals together and cosily lounging indoors.
• 3 bedrooms, allowing all family members to have their own undisturbed space and host guests whenever you feel like it.
• A dedicated bathroom space, ensuring your utmost comfort.
Due to its one-storey structure, LINDA could be an excellent choice for mid-size families with small kids and elderly households, ensuring ease of movement around the house. In addition, cosy and functional outdoor lounging spaces will provide you with the ability to spend more time in the backyard, enjoying the sunrays, breathing in the fresh air, sunbathing, and stargazing.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 4 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 223 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1200 x 800 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 117 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 303,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Covering Material | Optional |
| Total Number of Rooms | 5 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 1* 70 cm x 105 cm;6* 138 cm x 105 cm;1* 85 cm x 192 cm (vitrine);2* 161 cm x 192 cm (balcony door ); |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV-8008-3




