Model Highlights
• Lots of large, double-glazed windows and doors, covering almost the whole area from the floor to the ceiling.
• Stylish roof overhang – a perfect feature, providing a shaded area outdoors to place a sun lounger or a bench.
• The ability to opt for a terrace, extend the internal space and enjoy additional outdoor lounging area (additional feature).
• Made of durable, sturdy and eco-friendly material (conifer timber), which provides natural insulation properties.
MIA is an excellent choice for a cosy garden lounging room, remote workspace, or any other space you could imagine or desire in your life. Create a cosy and productive atmosphere and enjoy a functiona, stylish and comfortable wooden cabin for many years to come.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 2* 161 cm x 192 cm |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 550 x 550 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 30 m² |
| Living space | 27,15 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 270 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 35.5m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 11,6° |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 44+44 mm |
| Windows | 4* 85 cm x 192 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV335-2




