• The cabin’s layout is conveniently divided into 2 bedrooms, a spacious living room and a bathroom, enabling you to efficiently separate your living and resting areas.
• 20.20 m² living space will fit all that is required for your comfortable stay – a large lounging area, a dining space and a kitchenette.
• Two 9 m² rooms are perfect for setting up the bedrooms.
• A dedicated bathroom space for your maximum comfort.
• Lots of windows surrounding the cabin ensure a constant flow of natural light.
Wooden house GRETA is a popular addition to one’s garden area, featuring just the right amount of space and ensuring the small to mid-size family’s needs just perfectly. Due to its vast space, it could be transformed into a lovely summer house or a comfortable living space extension. Made of high-quality conifer timber, it’s an eco-friendly, sturdy and reliable solution that will provide you joy and excitement for many years to come.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85 cm x 192 cm (3 units; internal), 85 cm x 192 cm (1 unit, external) and 161 cm x 192 cm (2 units; external) |
| Eaves height | 223 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 890 x 590 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 54 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 357,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 70 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40 cm |
| Total Number of Rooms | 5 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 138 cm x 105 cm (5 units); 85 cm x 192 cm (2 units); 70 cm x 105 cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1060




