Model Highlights
• A 21 m² living space – let your imagination run free and arrange it in a way that best serves you.• Two private bedrooms on the opposite side of the main living space ensure that you have a restful, undisturbed sleep.
• Classical shape and exterior design – perfect for those valuing timeless traditional aesthetics.
• A dedicated bathroom space for your residential comfort.
Wooden house FILL S could become a lovely residence for a mid-size or larger family or a spacious secondary home for extended family vacations. What is more, its single-storey layout ensures maximum comfort for elderly residents or families with small children. Have you been thinking about this type of residential space for a while? Then, it might be the time to finally make your dream come true!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Bathrooms | 1 |
| Bedrooms | 2 |
| Doors | 1 * 161 x 192 cm, 5 * 85 x 192 cm |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1050 x 585 cm |
| Floor | - |
| Floor area | 60 m² |
| Living space | 49.45 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 310,5 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards + 100 mm insulation |
| Roof Area | 68.00 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30/20 |
| Roof Slope Ratio | 10.40 ° |
| Wall | 34 mm + 100 mm insulation + 34 mm |
| Windows | 3* 138cm x 105cm , 3 * 70cm x 105cm, 2 * 50x50 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: DE7986





