• 3 spacious bedrooms, ensuring the utmost privacy of all residents and enabling you to host guests and provide them with separate resting spaces.
• A huge 25 m² living room with an open kitchen area.
• Numerous large windows and doors, ensuring a bright and cosy internal area.
• Two direct double door entrances to the backyard.
• A bathroom for your residential comfort.
Wooden house ALICE ensures a convenient stay for a 3-4 people family or a comfortable permanent living for a single person or a couple. To say in short – it’s a charming chalet-style house for your family, whether you choose it as a primary or secondary residence. If you have been dreaming about transferring your life into a more peaceful setting and experiencing a more natural way of living, this could be your moment to finally do so!
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 4 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 236,25 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 895 x 800 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 72 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 330,75 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 86 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40 cm |
| Total Number of Rooms | 6 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 1* 70 cm x 105 cm;7* 138 cm x 105 cm;2* 161 cm x 192 cm (balcony door); |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1300




