• 12 m² loft area, enabling you to use all the internal space efficiently.
• 2 bedrooms – a smaller one located on the first floor, and the more spacious one in the loft.
• 14 m² living and dining space with an open kitchen area for gathering with the whole family and engaging in lovely conversations while cooking dinner
• Outstanding 13 m² covered terrace for comfortable lounging outdoors, feeling cosy and relaxed in any weather conditions.
• Lots of large windows, ensuring cosy and sunlit internal space.
• A dedicated bathroom area.
Without any doubt, the main highlight of wooden house AGATA is a beautiful and spacious covered terrace, providing a space to lounge and relax during any time of the day. A classical wooden house shape nicely complements the contemporary exterior cladding, ensuring just the right balance of timeless aesthetics and modern feel. This model is a valid proof that efficiently laid out space of a seemingly compact building can provide you with more than enough room to comfortably live, rest and relax in.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 161 x 192 cm; 2* 70 x 192 cm |
| Eaves height | 243 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 863 x 518 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 38,55 m² |
| Living space | 38,55 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 445,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 60 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 44 mm + 120mm insulation + cladding |
| Windows | 1* 161 x 192 cm; 1* 138 x 105 cm; 4* 70 x 144 cm; 2* 70 x 105 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1184





