• Comfortable house layout – one large common room with an open kitchen in the centre of the building
• Two dedicated bedroom spaces on the opposite directions of the building, for maintaining the privacy and allowing you to arrange the space in any desired way
• A large, 24 m² terrace, transferring the concept of outdoor lounging into a completely new level
• Large windows and doors, ensuring cosy and sunlit inside space
Have you been considering getting yourself a multifunctional wooden house for all-year-round use? A charming modern house ADALINE could be a great selection! Providing enough space for indoor and outdoor activities, it is a lovely choice for smaller to medium size families, wishing to enjoy precious time together closer to nature.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 3* 161 cm x 192 cm; 3* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 236,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 420 x 1200 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 50,4 m² |
| Living space | 42,3 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 398,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 66 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 40° |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 34 mm + 120mm insulation + cladding |
| Windows | 6* 85cm x 192 cm; 1* 50 cm x 50 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2310




