• A large common area and another room on the first floor allow efficiently separating the living and resting areas.
• 10 m² loft offers a comfortable sleeping space on the second floor.
• A stylish roof overhang provides a shaded area outdoors for placing a bench underneath - if you ever feel up for taking a short nap.
• Numerous windows allow all the natural daylight to brighten up your space, ensuring cosiness and warmth inside.
Wooden cabin SCOOT could be one of the best secondary (or even primary) residence choices for many families wishing to spend more time closer to nature or an eco-friendly vacation house. If you are looking for a budget-friendly and functional house, our sunlight-filled, bright and cosy SCOOT is a true gem in our classical wooden cabin range.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85 cm x 192 cm (3 units; internal) and 161 cm x 192 cm (1 unit; external) |
| Eaves height | 236,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 450 x 595 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 27 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 427 x 577 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 434cm x 584cm |
| Ridge Height | 371,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 42 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 122cm (4') |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 70 cm x 105 cm (7 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV025-3





