• 15 m² loft for creating a comfortable resting space and separating the living and sleeping areas
• A nice combination of classical and modern look ensures exclusivity of the architectural solution
• A bright, sunlight-filled living room for creating a comfortable lounging area
• A dedicated bathroom space ensuring your residential comfort
If you have been looking for a cosy, small-living and eco-friendly place of residence for a single person or a couple, or a minimalistic weekend getaway space, our insulated wooden house SARA could be a wonderful selection. Its layout allows you to fully separate the living space from the resting area and get the best out of your compact residence. A lovely terrace extends the inner space even more, enabling you to cosily lounge outside, whenever you feel like it.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 2* 161 cm x 192 cm; 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 283,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 400 cm |
| Floor | 18-20 mm Thick Tongue & Groove Boards + 200 mm Insulation |
| Floor area | 20 m² |
| Living space | 30,6 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 418,5 cm |
| Roof | 18-20 mm Thick Tongue & Groove Boards + 175 mm Insulation |
| Roof Area | 24 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 30° |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | 34 mm Thick Timber Log + 120 mm Insulation + 18-20 mm Timber Cladding |
| Windows | 1* 138 cm x 105 cm; 2* 50 cm x 50 cm; 2* 85 cm x 192 cm; 1* 70 cm x 105 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2246





