• Contemporary cladding adds an aesthetically pleasing architectural touch to the classical shape.
• Double glass doors and large windows on the sides create the feeling of open space and ensure lots of natural light inside.
• 7.25 m² terrace for comfortably relaxing outdoors.
• A niche for a kitchenette area.
• A dedicated compact bathroom space.
Have you been visualizing about transferring your life into a more peaceful setting lately? A cosy wooden house SALLY could provide you with an opportunity to remove yourself from the busy lifestyle and immerse into a slower-living experience. If you are looking for an extension for your main residence or a small holiday home, SALLY could be the perfect model for you.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 130 cm x 192 cm; 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 236,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 500 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 20 m² |
| Living space | 15,35 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 398,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 28 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 42° |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 34 mm + Cladding |
| Windows | 1* 138 cm x 105 cm; 1* 50cm x 50 cm; 2* 85 cm x 192 cm; 2* 70 cm x 144 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1962




