• 2 bedrooms and an additional room which could be transformed into a guest room, providing privacy for all family members.
• A large main living area, where you could easily set up several zones for lounging, open kitchen and dining.
• Spacious covered terrace, offering a lovely area for outdoor lounging.
• A beautiful balcony for greeting the morning sun with a cup of coffee or tea.
• 2 spacious bathrooms – one on each floor.
TOULOUSE could probably win your heart if you have always admired traditional architectural aesthetics and want a functional and cosy living space. Considering its compact structure and spacious internal area, this house is one of the most popular choices among those looking for a mid-size or larger living space. Depending on the thermal insulation option of your choice, this beautiful house could be perfectly adaptable for all year round use or serve as a charming family vacation space.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85cm x 192cm (6 units) and 161cm x 192cm (4 units) |
| Eaves height | 450 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 585 x 1116 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 132 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 560 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Covering Material | Optional |
| Total Number of Rooms | 7 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 138cm x 105cm (7 unit) and 70cm x 105cm (4 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1386





