• Large PVC windows and doors add a contemporary touch to the garden room design.
• A cosy bedroom enables you to comfortably rest when needed.
• A large living room with an open kitchen – for lounging, working, having meetings or simply enjoying your break.
• A dedicated bathroom space for your utmost comfort.
• Insulated walls, roof and floors ensure the optimal temperature in the garden room all year long.
If you have always dreamt of having your own space where you could work, lounge, create art or perform your fitness routine undisturbed, this might be the garden room for you. PREMIUM insulated garden room has dedicated areas and enough space for sleeping, cooking, working and practising various activities. Due to great thermal insulation, the garden room can be used throughout the whole year. Enjoy your undisturbed time and do what you love most in your new dedicated garden space.
Thermal Insulation
This SIPs (Structural Insulated Panel) house features reliable thermal insulation, ensuring your utmost comfort during summer or winter months. It features 124 mm walls (100 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels), 174 mm roof (150 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels) and 50 mm XPS insulation for the floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 195 x 195 cm; 2* 80 x 195 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 650 x 450 cm |
| Floor | 50 mm insulation + Laminate |
| Floor area | 29,25 m² |
| Living space | 25,55 m² |
| Material | SIPs panels (Oriented Strand Board (OSB) and Neopor) |
| Ridge Height | 250 cm |
| Roof | Wood trim + 174mm SIPs panel |
| Roof Covering Material | EPDM Roof Covering Material |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | Wood trim + 124mm SIPs panel + Wood trim |
| Windows | 1* 145 x 55 cm; 2* 95 x 195 cm; 2* 195 x 195 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1225




