• A large 16 m² living room with a dedicated kitchenette area, which can become a space for family entertainment and dinner parties.
• A dedicated bathroom with space for a shower that will make stays in DIANA pleasant and convenient.
• Gorgeous cladding that adds style and grace to the already lovely classic shape of the building.
• Almost floor-to-ceiling windows and doors that let in lots of natural light and provide a great view.
• What makes DIANA so exceptional is the optional gazebo – the beautiful, elegant pillars frame the outdoor space and create a dreamy atmosphere for brunch, lounging, and more.
DIANA can provide the comfort, space and inspiration needed for quality leisure time with your loved ones. Reconnect in the sunlit rooms and truly wind down by embracing all that a getaway in nature has to offer. Once you're outside, you'll notice that the natural look and feel of slow-grown conifer timber seamlessly blends into your garden and helps you, your family and friends continue your escape from a busy lifestyle. Don't forget to check out and consider the gazebo – a unique accent of this model.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 161 x 192 cm (entrance door) , 1 * 85 x 192 cm, 1* 70 x 192 cm (internal doors) |
| Eaves height | 236.50 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 750 x 420 cm |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams ; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 26.45 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 290.5 cm |
| Roof | 34 x 135 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 45 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 16° |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 1* 90 x 39cm, 7 * 85x 192cm (vitrine) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2532





