A classical shaped wooden house MARINA Modern with a stylish contemporary exterior cladding offers a wide range of possibilities of planning the internal house layout any way you like. Due to its open space, MARINA Modern is a truly multifunctional model, enabling you to implement your design ideas and create a place of your dreams.
• Two double doors and large windows provide beautiful aesthetics and ensure that lots of light fill up your space throughout the day
• Stylish exterior cladding, providing a contemporary look
• 48 m² internal space, allowing to arrange the house in any desired way
• A dedicated bathroom space
The place we live in and our surroundings can inspire us to do amazing things – thus, immersing yourself into wonderful architectural aesthetics and natural surroundings can help you lead a more inspired way of life. MARINA Modern has been created for a person valuing utmost attention to detail, spaciousness and comfort. We strived to create the house that would gather families, friends and provide you with a relaxed and cosy atmosphere to spend your days together in.
Thermal Insulation
Basic wooden house insulation ensures optimal thermal comfort for longer stays, whether you decide to visit your house in summer or winter months. This insulation version features 25 mm thickness insulation material, used for the walls, roof and floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 2* 331 cm x 192 cm, 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 800 x 595 cm |
| Floor | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Floor area | 48 m² |
| Living space | 43,55 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 297 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Roof Area | 59 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40 cm |
| Roof Slope Ratio | 13,3° |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 34 mm wall log + 25 mm insulation + 20 mm cladding |
| Windows | 1* 246 cm x 192 cm, 1* 70 cm x 105 cm, 1* 50 cm x 50 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2266




